Murata Electronics North America GRM1885C2A240JA01D
GRM1885C2A240JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C2A240JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C2A240JA01D.pdf
Availability of GRM1885C2A240JA01D
QUANTITY
GRM1885C2A240JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C2A240JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C2A240JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C2A240JA01D
Related LinksGRM1885C2, GRM1885C2A240JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C2A240JA01D Details Description
Related parts for GRM1885C2A240JA01D
MULTI-PAIR 68COND 28AWG GRY 300' datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 2-1 LINE SELEC/MUX 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE datasheet.pdf
SWITCH SNAP.1A SPST-NC .250 QC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
RES 25 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf