Murata Electronics North America GRM1885C2A511JA01D
GRM1885C2A511JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C2A511JA01D
Brief Description
CAP CER 510PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C2A511JA01D.pdf
Availability of GRM1885C2A511JA01D
QUANTITY
GRM1885C2A511JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C2A511JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C2A511JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C2A511JA01D
Related LinksGRM1885C2, GRM1885C2A511JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C2A511JA01D Details Description
Related parts for GRM1885C2A511JA01D
RES 182K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-TSSOP datasheet.pdf
CARD GUIDE METAL SCREW 12PCS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS 5MM NATURAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TM3476K020ECBA datasheet.pdf
MICRO 31C S 3" RBW JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 18A TO220F datasheet.pdf