Murata Electronics North America GRM1885C2A561FA01D
GRM1885C2A561FA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C2A561FA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C2A561FA01D.pdf
Availability of GRM1885C2A561FA01D
QUANTITY
GRM1885C2A561FA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C2A561FA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C2A561FA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C2A561FA01D
Related LinksGRM1885C2, GRM1885C2A561FA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C2A561FA01D Details Description
Related parts for GRM1885C2A561FA01D
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
IC LIION/POLY BATT CHARGER 8MSOP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MCU 32BIT 128K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2HEADER 2LD 24" datasheet.pdf