Murata Electronics North America GRM1885C2A561JA01J
GRM1885C2A561JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C2A561JA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C2A561JA01J.pdf
Availability of GRM1885C2A561JA01J
QUANTITY
GRM1885C2A561JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C2A561JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C2A561JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C2A561JA01J
Related LinksGRM1885C2, GRM1885C2A561JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C2A561JA01J Details Description
Related parts for GRM1885C2A561JA01J
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
DC POWER RELAY datasheet.pdf
RES 475 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SGE-225-2-2270 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1228.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
APPL,HDM 5EMPO090F130F G datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf