Murata Electronics North America GRM1885C2A6R1CA01D
GRM1885C2A6R1CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C2A6R1CA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.1PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C2A6R1CA01D.pdf
Availability of GRM1885C2A6R1CA01D
QUANTITY
GRM1885C2A6R1CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C2A6R1CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C2A6R1CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C2A6R1CA01D
Related LinksGRM1885C2, GRM1885C2A6R1CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C2A6R1CA01D Details Description
Related parts for GRM1885C2A6R1CA01D
DUCT WIRE SLOT TYPE F LGRY 6' datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
IC 12-BIT 500KHZ SMPL A/D 8VSSOP datasheet.pdf
IC PFC CTRLR CRM/TRANSITION 8SOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 15A TO-220F-3 datasheet.pdf
SWITCH SPST 4 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN-LINE PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf