Murata Electronics North America GRM1886P1H5R5DZ01D
GRM1886P1H5R5DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886P1H5R5DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.5PF 50V P2H 0603
Datasheet Download
GRM1886P1H5R5DZ01D.pdf
Availability of GRM1886P1H5R5DZ01D
QUANTITY
GRM1886P1H5R5DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886P1H5R5DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886P1H5R5DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886P1H5R5DZ01D
Related LinksGRM1886P1, GRM1886P1H5R5DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886P1H5R5DZ01D Details Description
Related parts for GRM1886P1H5R5DZ01D
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
IC DSP CTRLR 400MHZ 208CSPBGA datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1000V 1A DO220AA datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE 41COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SIL HORIZ PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
IGBT PHASELEG 1200V 30A SMPD datasheet.pdf
RJ11 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf