AVX Corporation TAP104K035GSB
TAP104K035GSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP104K035GSB
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP104K035GSB.pdf
Availability of TAP104K035GSB
QUANTITY
TAP104K035GSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP104K035GSB
Internal Part NumberEIS-TAP104K035GSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP104K035GSB
Related LinksTAP104, TAP104K035GSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP104K035GSB Details Description
Related parts for TAP104K035GSB
RES 75 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 48K 68PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7S SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 150 POS STAG datasheet.pdf