Murata Electronics North America GRM1886R1H1R6CZ01D
GRM1886R1H1R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886R1H1R6CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 50V R2H 0603
Datasheet Download
GRM1886R1H1R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1886R1H1R6CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1886R1H1R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886R1H1R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886R1H1R6CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886R1H1R6CZ01D
Related LinksGRM1886R1, GRM1886R1H1R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886R1H1R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1886R1H1R6CZ01D
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
CAP ARRAY 3300PF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf