Murata Electronics North America GRM1886R1H5R1DZ01D
GRM1886R1H5R1DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886R1H5R1DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 50V R2H 0603
Datasheet Download
GRM1886R1H5R1DZ01D.pdf
Availability of GRM1886R1H5R1DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1886R1H5R1DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886R1H5R1DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886R1H5R1DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886R1H5R1DZ01D
Related LinksGRM1886R1, GRM1886R1H5R1DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886R1H5R1DZ01D Details Description
Related parts for GRM1886R1H5R1DZ01D
RES 15K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 6.4A D2PAK datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 6A 550V 13.8X85MM IEC datasheet.pdf
IC MCU ARM7 128KB FLASH 144LFBGA datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf