Ohmite SM104031005JE
SM104031005JE picture photo
Mfg. Part Number
SM104031005JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10M OHM 1.5W 5% RADIAL
Datasheet Download
SM104031005JE.pdf
Availability of SM104031005JE
QUANTITY
SM104031005JE Order Process
Ship out your order
Specifications of SM104031005JE
Internal Part NumberEIS-SM104031005JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSlim-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.080" L x 0.100" W (27.43mm x 2.54mm)
Height0.340" (8.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM104031005JE
Related LinksSM1040, SM104031005JE Datasheet, Ohmite Distributor
SM104031005JE Details Description
Related parts for SM104031005JE
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 3.81MM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 1.6GHZ 20QFN datasheet.pdf
CABLE 3POS SOCKET R/A 2M datasheet.pdf
RES 84.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
222A0306 RIGHT REAR SIDE PANEL datasheet.pdf
ATTENUATOR 0 DB DC 26.5GHZ datasheet.pdf