Murata Electronics North America GRM1886R1H9R8DZ01D
GRM1886R1H9R8DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886R1H9R8DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.8PF 50V R2H 0603
Datasheet Download
GRM1886R1H9R8DZ01D.pdf
Availability of GRM1886R1H9R8DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1886R1H9R8DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886R1H9R8DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886R1H9R8DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886R1H9R8DZ01D
Related LinksGRM1886R1, GRM1886R1H9R8DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886R1H9R8DZ01D Details Description
Related parts for GRM1886R1H9R8DZ01D
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 24WQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-323 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 4X118" S SFN datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
POT 7.5 OHM 225W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" BLK/RD datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf