Murata Electronics North America GRM1886S1H7R4DZ01D
GRM1886S1H7R4DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886S1H7R4DZ01D
Brief Description
CAP CER 7.4PF 50V S2H 0603
Datasheet Download
GRM1886S1H7R4DZ01D.pdf
Availability of GRM1886S1H7R4DZ01D
QUANTITY
GRM1886S1H7R4DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886S1H7R4DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886S1H7R4DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886S1H7R4DZ01D
Related LinksGRM1886S1, GRM1886S1H7R4DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886S1H7R4DZ01D Details Description
Related parts for GRM1886S1H7R4DZ01D
IC 8051 MCU 64K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MAX CLIP TO-92 SENSOR LOW-FORCE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SSMINI3 datasheet.pdf