Vishay/Dale RN50C1870FRE6
RN50C1870FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1870FRE6
Brief Description
RES 187 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1870FRE6.pdf
Availability of RN50C1870FRE6
QUANTITY
RN50C1870FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1870FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C1870FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1870FRE6
Related LinksRN50C1, RN50C1870FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1870FRE6 Details Description
Related parts for RN50C1870FRE6
SSR OCMOS FET 350MA NO 8-DIP datasheet.pdf
CONN TB RECEPT 160POS 4ROW R/A datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 32POS STR PCB datasheet.pdf
IC MIXER 2-3.9GHZ DWNCONV 20TQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LPK 3/5.00/24 OG (3.2) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf