Murata Electronics North America GRM1887U1H7R6DZ01D
GRM1887U1H7R6DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1887U1H7R6DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.6PF 50V U2J 0603
Datasheet Download
GRM1887U1H7R6DZ01D.pdf
Availability of GRM1887U1H7R6DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1887U1H7R6DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1887U1H7R6DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1887U1H7R6DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1887U1H7R6DZ01D
Related LinksGRM1887U1, GRM1887U1H7R6DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1887U1H7R6DZ01D Details Description
Related parts for GRM1887U1H7R6DZ01D
JUMPER-H1501TR/A2015L/H1501TR 8" datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SC75 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 4-BIT ACCESS REGISTER 16SO datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 10P 50MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2.5A 30W datasheet.pdf
STAR RING (STEEL) ON TAPE datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 23POS 1.00MM R/A datasheet.pdf