Murata Electronics North America GRM188R60J394KA01D
GRM188R60J394KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R60J394KA01D
Brief Description
CAP CER 0.39UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
GRM188R60J394KA01D.pdf
Availability of GRM188R60J394KA01D
QUANTITY
GRM188R60J394KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R60J394KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM188R60J394KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R60J394KA01D
Related LinksGRM188R60, GRM188R60J394KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R60J394KA01D Details Description
Related parts for GRM188R60J394KA01D
CAP CER 390PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 1POS GOLD WW datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 22POS datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
POT 250 OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf