Murata Electronics North America GRM188R61A225ME34D
GRM188R61A225ME34D picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R61A225ME34D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
GRM188R61A225ME34D.pdf
Availability of GRM188R61A225ME34D
QUANTITY
GRM188R61A225ME34D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R61A225ME34D
Internal Part NumberEIS-GRM188R61A225ME34D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R61A225ME34D
Related LinksGRM188R61, GRM188R61A225ME34D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R61A225ME34D Details Description
Related parts for GRM188R61A225ME34D
FIXED IND 82UH 910MA 345 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
HARNESS HDMI/DVI datasheet.pdf
CONN HOUSING GHD 16POS DL 1.25MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RING UNINS 16-20AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
350 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf