Murata Electronics North America GRM188R61E106MA73J
GRM188R61E106MA73J picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R61E106MA73J
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X5R 0603
Datasheet Download
GRM188R61E106MA73J.pdf
Availability of GRM188R61E106MA73J
QUANTITY
GRM188R61E106MA73J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R61E106MA73J
Internal Part NumberEIS-GRM188R61E106MA73J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R61E106MA73J
Related LinksGRM188R61, GRM188R61E106MA73J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R61E106MA73J Details Description
Related parts for GRM188R61E106MA73J
IC DUAL INVERTER GATE SC-70-6 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.6VC SMD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN PLUG datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 6.5-30PF 100V SMD datasheet.pdf