Murata Electronics North America GRM188R61E225KA12J
GRM188R61E225KA12J picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R61E225KA12J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0603
Datasheet Download
GRM188R61E225KA12J.pdf
Availability of GRM188R61E225KA12J
QUANTITY
GRM188R61E225KA12J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R61E225KA12J
Internal Part NumberEIS-GRM188R61E225KA12J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R61E225KA12J
Related LinksGRM188R61, GRM188R61E225KA12J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R61E225KA12J Details Description
Related parts for GRM188R61E225KA12J
RES SMD 14 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DUBOX VCC DUAL TMT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf