Murata Electronics North America GRM188R71E273KA01D
GRM188R71E273KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R71E273KA01D
Brief Description
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
GRM188R71E273KA01D.pdf
Availability of GRM188R71E273KA01D
QUANTITY
GRM188R71E273KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R71E273KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM188R71E273KA01D
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R71E273KA01D
Related LinksGRM188R71, GRM188R71E273KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R71E273KA01D Details Description
Related parts for GRM188R71E273KA01D
IC FLASH 1GBIT 48TSOP datasheet.pdf
HEAT SINK 50MM X 45MM X 15MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250KSPS 8-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 86.52VC SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 26MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 380MA 550 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SHEAR BLADE datasheet.pdf
1200UF 250V 51X79 85C ST datasheet.pdf