Murata Electronics North America GRM188R71E474KA12J
GRM188R71E474KA12J picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R71E474KA12J
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
GRM188R71E474KA12J.pdf
Availability of GRM188R71E474KA12J
QUANTITY
GRM188R71E474KA12J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R71E474KA12J
Internal Part NumberEIS-GRM188R71E474KA12J
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R71E474KA12J
Related LinksGRM188R71, GRM188R71E474KA12J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R71E474KA12J Details Description
Related parts for GRM188R71E474KA12J
IC STATIC SHFT REG 8STG 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 4A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 7.57X431.8MM datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 1M 12-24VDC datasheet.pdf
CONN HOUSING 3POS datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-215AA datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 240MA 550 MOHM datasheet.pdf