Murata Electronics North America GRM2165C1H120JZ01J
GRM2165C1H120JZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H120JZ01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H120JZ01J.pdf
Availability of GRM2165C1H120JZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2165C1H120JZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H120JZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H120JZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H120JZ01J
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H120JZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H120JZ01J Details Description
Related parts for GRM2165C1H120JZ01J
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DUAL EIA-232 DRVR/RCVR 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A D2PAK datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 45NS 48FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf