Vishay/Dale RN55D3003FB14
RN55D3003FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3003FB14
Brief Description
RES 300K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3003FB14.pdf
Availability of RN55D3003FB14
QUANTITY
RN55D3003FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3003FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D3003FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3003FB14
Related LinksRN55D3, RN55D3003FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3003FB14 Details Description
Related parts for RN55D3003FB14
IC DIFF COMP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 24VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS SNAP-IN SKT datasheet.pdf
RES SMD 33.6 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.5A TSOT26 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf