Murata Electronics North America GRM2165C1H270JZ01D
GRM2165C1H270JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H270JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H270JZ01D.pdf
Availability of GRM2165C1H270JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2165C1H270JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H270JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H270JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H270JZ01D
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H270JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H270JZ01D Details Description
Related parts for GRM2165C1H270JZ01D
IC MCU 8BIT 16KB OTP 84PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 10POS R/A .155" datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
RES SMD 101K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf