Murata Electronics North America GRM2165C1H272GA01J
GRM2165C1H272GA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H272GA01J
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H272GA01J.pdf
Availability of GRM2165C1H272GA01J
QUANTITY
GRM2165C1H272GA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H272GA01J
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H272GA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H272GA01J
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H272GA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H272GA01J Details Description
Related parts for GRM2165C1H272GA01J
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf