Murata Electronics North America GRM2165C1H510GZ01D
GRM2165C1H510GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H510GZ01D
Brief Description
CAP CER 51PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H510GZ01D.pdf
Availability of GRM2165C1H510GZ01D
QUANTITY
GRM2165C1H510GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H510GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H510GZ01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H510GZ01D
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H510GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H510GZ01D Details Description
Related parts for GRM2165C1H510GZ01D
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.35A 16MSOP datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 7A 150V datasheet.pdf
DKIP COMPENSATED CHOKE 25A datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC POWER DIST LOAD SWITCH 4WCSP datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf