Murata Electronics North America GRM2165C1H5R6CD01J
GRM2165C1H5R6CD01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H5R6CD01J
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H5R6CD01J.pdf
Availability of GRM2165C1H5R6CD01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2165C1H5R6CD01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H5R6CD01J
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H5R6CD01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H5R6CD01J
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H5R6CD01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H5R6CD01J Details Description
Related parts for GRM2165C1H5R6CD01J
SWITCH TAPE SEAL 12 POS SMD 50V datasheet.pdf
CONVERTR DC/DC 3.3V 198W OUT T/H datasheet.pdf
CONN PAD HOUSING 24 POS 2MM datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 1 AMP 600V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
33UF 450V 16X25 datasheet.pdf