Murata Electronics North America GRM2166P1H390JZ01D
GRM2166P1H390JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166P1H390JZ01D
Brief Description
CAP CER 39PF 50V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2166P1H390JZ01D.pdf
Availability of GRM2166P1H390JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2166P1H390JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166P1H390JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166P1H390JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166P1H390JZ01D
Related LinksGRM2166P1, GRM2166P1H390JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166P1H390JZ01D Details Description
Related parts for GRM2166P1H390JZ01D
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V GREEN datasheet.pdf
LED IND 8MM BLUE 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
HAN PORT , 120V X 2 + 15A , 24B datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 530MA 800 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A datasheet.pdf