Murata Electronics North America GRM2166R1H111JZ01D
GRM2166R1H111JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166R1H111JZ01D
Brief Description
CAP CER 110PF 50V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2166R1H111JZ01D.pdf
Availability of GRM2166R1H111JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2166R1H111JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166R1H111JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166R1H111JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166R1H111JZ01D
Related LinksGRM2166R1, GRM2166R1H111JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166R1H111JZ01D Details Description
Related parts for GRM2166R1H111JZ01D
MOSFET N-CH 55V 110A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SWES 914CETOP datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 6X1X1" 5A CRS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE FLOAT HORZ SPDT C/O 10A datasheet.pdf