Murata Electronics North America GRM2166R1H150JZ01D
GRM2166R1H150JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166R1H150JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 50V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2166R1H150JZ01D.pdf
Availability of GRM2166R1H150JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2166R1H150JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166R1H150JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166R1H150JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166R1H150JZ01D
Related LinksGRM2166R1, GRM2166R1H150JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166R1H150JZ01D Details Description
Related parts for GRM2166R1H150JZ01D
CONN SOCKET COAX AWG 26 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN SOCKET 27-32AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
MOTOR CABLE 5M datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf