Murata Electronics North America GRM2166S1H241JZ01D
GRM2166S1H241JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166S1H241JZ01D
Brief Description
CAP CER 240PF 50V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2166S1H241JZ01D.pdf
Availability of GRM2166S1H241JZ01D
QUANTITY
GRM2166S1H241JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166S1H241JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166S1H241JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166S1H241JZ01D
Related LinksGRM2166S1, GRM2166S1H241JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166S1H241JZ01D Details Description
Related parts for GRM2166S1H241JZ01D
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
BOOT CABLE BREAKOUT datasheet.pdf
14MM PLC-IC TERM BLOCK 24V datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 15MM PNP/NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 3K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 6.8A 15 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
24-Bit Stereo Audio Codec with 3V Interface IC datasheet.pdf