Stackpole Electronics Inc. RGC1206DTC4K87
RGC1206DTC4K87 picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206DTC4K87
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206DTC4K87.pdf
Availability of RGC1206DTC4K87
QUANTITY
RGC1206DTC4K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206DTC4K87
Internal Part NumberEIS-RGC1206DTC4K87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206DTC4K87
Related LinksRGC1206, RGC1206DTC4K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206DTC4K87 Details Description
Related parts for RGC1206DTC4K87
RES SMD 464 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 8COND BLACK 10' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 620MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf