Murata Electronics North America GRM2166S1H910JZ01D
GRM2166S1H910JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166S1H910JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 91PF 50V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2166S1H910JZ01D.pdf
Availability of GRM2166S1H910JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2166S1H910JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166S1H910JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166S1H910JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166S1H910JZ01D
Related LinksGRM2166S1, GRM2166S1H910JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166S1H910JZ01D Details Description
Related parts for GRM2166S1H910JZ01D
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT 20QFN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR 14232 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
TV 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
1500UF 6V 9.5X38 85C AXI datasheet.pdf