Murata Electronics North America GRM2166T1H361JD15D
GRM2166T1H361JD15D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166T1H361JD15D
Brief Description
CAP CER 360PF 50V T2H 0805
Datasheet Download
GRM2166T1H361JD15D.pdf
Availability of GRM2166T1H361JD15D
QUANTITY
GRM2166T1H361JD15D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166T1H361JD15D
Internal Part NumberEIS-GRM2166T1H361JD15D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166T1H361JD15D
Related LinksGRM2166T1, GRM2166T1H361JD15D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166T1H361JD15D Details Description
Related parts for GRM2166T1H361JD15D
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN LDO 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 460MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ3A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf