Murata Electronics North America GRM2166T1H390JD01D
GRM2166T1H390JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166T1H390JD01D
Brief Description
CAP CER 39PF 50V T2H 0805
Datasheet Download
GRM2166T1H390JD01D.pdf
Availability of GRM2166T1H390JD01D
QUANTITY
GRM2166T1H390JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166T1H390JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166T1H390JD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166T1H390JD01D
Related LinksGRM2166T1, GRM2166T1H390JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166T1H390JD01D Details Description
Related parts for GRM2166T1H390JD01D
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 29POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOLDER 63/37 11AWG 1LB datasheet.pdf
SWITCH ROTARY MINI datasheet.pdf
3R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf