Murata Electronics North America GRM2166T1H6R0DD01D
GRM2166T1H6R0DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166T1H6R0DD01D
Brief Description
CAP CER 6PF 50V T2H 0805
Datasheet Download
GRM2166T1H6R0DD01D.pdf
Availability of GRM2166T1H6R0DD01D
QUANTITY
GRM2166T1H6R0DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166T1H6R0DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166T1H6R0DD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166T1H6R0DD01D
Related LinksGRM2166T1, GRM2166T1H6R0DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166T1H6R0DD01D Details Description
Related parts for GRM2166T1H6R0DD01D
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 2012 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH UNIT RD 1.312 BB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf