Murata Electronics North America GRM2167U1H361JZ01D
GRM2167U1H361JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2167U1H361JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 360PF 50V U2J 0805
Datasheet Download
GRM2167U1H361JZ01D.pdf
Availability of GRM2167U1H361JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2167U1H361JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2167U1H361JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2167U1H361JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2167U1H361JZ01D
Related LinksGRM2167U1, GRM2167U1H361JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2167U1H361JZ01D Details Description
Related parts for GRM2167U1H361JZ01D
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS 11.00MM R/A SLDR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
TV 39C MIXED(TWIN) SKT J/N REC datasheet.pdf
26500 8C 8#12 PIN RECP datasheet.pdf
18000UF 100V 76X92 85C ST datasheet.pdf