Vishay/Dale RNC60K2151FSB14
RNC60K2151FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K2151FSB14
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K2151FSB14.pdf
Availability of RNC60K2151FSB14
QUANTITY
RNC60K2151FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K2151FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K2151FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K2151FSB14
Related LinksRNC60K2, RNC60K2151FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K2151FSB14 Details Description
Related parts for RNC60K2151FSB14
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220F datasheet.pdf
IC MPU 603E 266MHZ 255CBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 15.5A I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf