Murata Electronics North America GRM2167U1H511JZ01D
GRM2167U1H511JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2167U1H511JZ01D
Brief Description
CAP CER 510PF 50V U2J 0805
Datasheet Download
GRM2167U1H511JZ01D.pdf
Availability of GRM2167U1H511JZ01D
QUANTITY
GRM2167U1H511JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2167U1H511JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2167U1H511JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2167U1H511JZ01D
Related LinksGRM2167U1, GRM2167U1H511JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2167U1H511JZ01D Details Description
Related parts for GRM2167U1H511JZ01D
FIXED IND 1.2MH 150MA 9 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1.27MM RT ANG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -45DB datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf