Murata Electronics North America GRM216R71E182KA01D
GRM216R71E182KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM216R71E182KA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 25V X7R 0805
Datasheet Download
GRM216R71E182KA01D.pdf
Availability of GRM216R71E182KA01D
QUANTITY
GRM216R71E182KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM216R71E182KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM216R71E182KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM216R71E182KA01D
Related LinksGRM216R71, GRM216R71E182KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM216R71E182KA01D Details Description
Related parts for GRM216R71E182KA01D
CONN HDR 34 PIN GOLD VERT WW datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SER/DESER 10-43MHZ 16B 40WQFN datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 6POS datasheet.pdf
PAC-M340-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
MULTIMODE COUPLER .5M datasheet.pdf
8000UF 30V 35X79 85C ST datasheet.pdf