Murata Electronics North America GRM2195C2A1R2CD01D
GRM2195C2A1R2CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2195C2A1R2CD01D
Brief Description
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2195C2A1R2CD01D.pdf
Availability of GRM2195C2A1R2CD01D
QUANTITY
GRM2195C2A1R2CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2195C2A1R2CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2195C2A1R2CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2195C2A1R2CD01D
Related LinksGRM2195C2, GRM2195C2A1R2CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2195C2A1R2CD01D Details Description
Related parts for GRM2195C2A1R2CD01D
CAP CER 3.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 25.5X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 19POS TIN datasheet.pdf
RES 820K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
1.27MM HIGH SPEED PLUG VERT datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL CRIMPFOX RC HAND CRIMPER datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
6.5MM WTB HDR WBOSSKINK MINT2CKT datasheet.pdf