Murata Electronics North America GRM2195C2A1R2CD01D
GRM2195C2A1R2CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2195C2A1R2CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2195C2A1R2CD01D.pdf
Availability of GRM2195C2A1R2CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2195C2A1R2CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2195C2A1R2CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2195C2A1R2CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2195C2A1R2CD01D
Related LinksGRM2195C2, GRM2195C2A1R2CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2195C2A1R2CD01D Details Description
Related parts for GRM2195C2A1R2CD01D
IC FLASH 2MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
LABEL S LAM DM POLY SLV .50X.44" datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 31MA 47 OHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 10DFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
LED EMITTER BLU 460NM STAR MCPCB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf