ON Semiconductor NCP692MN33T2G
NCP692MN33T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP692MN33T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A 6DFN
Datasheet Download
NCP692MN33T2G.pdf
Availability of NCP692MN33T2G
QUANTITY
NCP692MN33T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP692MN33T2G
Internal Part NumberEIS-NCP692MN33T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Finish/BOM Update 10/Jul/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP692MN33T2G
Related LinksNCP692, NCP692MN33T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP692MN33T2G Details Description
Related parts for NCP692MN33T2G
CONN DIN PLUG 96POS RT ANG PCB datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 2.5MHZ 28TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
KIT DEV 4.3" TOUCH SCREEN REV.2 datasheet.pdf
PLUG FEMALE 4POS METAL CAP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A CRS datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
R/A HDR PWRBLADE datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf