Murata Electronics North America GRM2195C2A1R8CD01D
GRM2195C2A1R8CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2195C2A1R8CD01D
Brief Description
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2195C2A1R8CD01D.pdf
Availability of GRM2195C2A1R8CD01D
QUANTITY
GRM2195C2A1R8CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2195C2A1R8CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2195C2A1R8CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2195C2A1R8CD01D
Related LinksGRM2195C2, GRM2195C2A1R8CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2195C2A1R8CD01D Details Description
Related parts for GRM2195C2A1R8CD01D
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.6A 388 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER SCHM TRIG 14SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
CONN FPC VERT 4POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CS-846T BUTT SPLICE SEAMLESS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf