Murata Electronics North America GRM2195C2A270JZ01J
GRM2195C2A270JZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM2195C2A270JZ01J
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2195C2A270JZ01J.pdf
Availability of GRM2195C2A270JZ01J
QUANTITY
GRM2195C2A270JZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2195C2A270JZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM2195C2A270JZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2195C2A270JZ01J
Related LinksGRM2195C2, GRM2195C2A270JZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2195C2A270JZ01J Details Description
Related parts for GRM2195C2A270JZ01J
IC RESET GEN 4.63V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 358 I/O 676FBGA datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
4" NOISE SHIELD DIVIDER WALL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 BK 1K' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC REG MULTIPLE OUTPUT 24QFN datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.36UF RADIAL datasheet.pdf