Murata Electronics North America GRM2195C2A2R6CD01D
GRM2195C2A2R6CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2195C2A2R6CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.6PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2195C2A2R6CD01D.pdf
Availability of GRM2195C2A2R6CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2195C2A2R6CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2195C2A2R6CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2195C2A2R6CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2195C2A2R6CD01D
Related LinksGRM2195C2, GRM2195C2A2R6CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2195C2A2R6CD01D Details Description
Related parts for GRM2195C2A2R6CD01D
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 2% 2W 0830 datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SWITCH ACCESSORY CONTACT BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 5.3A 45.6 MOHM datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR 9 DB DC 18GHZ datasheet.pdf