Murata Electronics North America GRM2195C2A5R9DD01D
GRM2195C2A5R9DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2195C2A5R9DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.9PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2195C2A5R9DD01D.pdf
Availability of GRM2195C2A5R9DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2195C2A5R9DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2195C2A5R9DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2195C2A5R9DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2195C2A5R9DD01D
Related LinksGRM2195C2, GRM2195C2A5R9DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2195C2A5R9DD01D Details Description
Related parts for GRM2195C2A5R9DD01D
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SWITCH ROTARY MIL DP 6POS W/MNT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 8A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 6MSPS 32-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 12A 8MLP datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME BLK 19CK datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf