Murata Electronics North America GRM2196P2A2R2CD01D
GRM2196P2A2R2CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A2R2CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A2R2CD01D.pdf
Availability of GRM2196P2A2R2CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196P2A2R2CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A2R2CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A2R2CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A2R2CD01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A2R2CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A2R2CD01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A2R2CD01D
RES SMD 15 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 TRI datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN MONTEREY datasheet.pdf
METAL FAN GUARD 176MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf