Murata Electronics North America GRM2196P2A5R9DD01D
GRM2196P2A5R9DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A5R9DD01D
Brief Description
CAP CER 5.9PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A5R9DD01D.pdf
Availability of GRM2196P2A5R9DD01D
QUANTITY
GRM2196P2A5R9DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A5R9DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A5R9DD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A5R9DD01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A5R9DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A5R9DD01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A5R9DD01D
IC OCTUPLE 6BIT DAC 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 20TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS WIREMOUNT .50" datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 1/2"X2" 100/PKG datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
LOCATOR EJECTOR A N /MFT datasheet.pdf
15POS MET. TOP ENTRY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7K OHM 1% 15W datasheet.pdf