Murata Electronics North America GRM2196R2A2R3CD01D
GRM2196R2A2R3CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R2A2R3CD01D
Brief Description
CAP CER 2.3PF 100V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R2A2R3CD01D.pdf
Availability of GRM2196R2A2R3CD01D
QUANTITY
GRM2196R2A2R3CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R2A2R3CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R2A2R3CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R2A2R3CD01D
Related LinksGRM2196R2, GRM2196R2A2R3CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R2A2R3CD01D Details Description
Related parts for GRM2196R2A2R3CD01D
CONN RECEPT HOUSING 8POS 2MM datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
03 MALE CRIMP S/BORE F/LATCHED datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.4A 140 MOHM TH datasheet.pdf
RES 108 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf