Murata Electronics North America GRM2196R2A2R7CD01D
GRM2196R2A2R7CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R2A2R7CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 100V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R2A2R7CD01D.pdf
Availability of GRM2196R2A2R7CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196R2A2R7CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R2A2R7CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R2A2R7CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R2A2R7CD01D
Related LinksGRM2196R2, GRM2196R2A2R7CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R2A2R7CD01D Details Description
Related parts for GRM2196R2A2R7CD01D
MOSFET N-CH 20V 20A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" WW datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 110V datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR RF SPST 40V 4-VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PANEL FEED THRU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf